Çin’den Perinçek’e ziyaret

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Genel Müdür Yardımcısı Yu Wei Başkanlığındaki heyet, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’i ziyaret etti. Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda dün yapılan ziyarette Perinçek, ÇKP heyetini kapıda karşıladı. Görüşme öncesi Perinçek ve Yu Wei gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yu We, ziyaretle birlikte karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmayı ve Çin-Türkiye ilişkilerini geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. “Şarap ve arkadaşlıklar eskidikçe güzelleşir.” diyerek ÇKP ve Vatan Partisi dostluğunun altını çizdi. Yu We’nin sözlerinin ardından Doğu Perinçek’te, yeni bir dünyanın kurulduğunu ve Atlantik Dağının artık arkada kaldığını ve Asya’dan yeni bir uygarlığın yükseldiğini belirtti. Çin ve Türkiye arasında emperyalizme karşı bir kadar ortaklığı olduğunu belirtti. Yu Wei ziyaretlerinin amacını şu ifadelerle anlattı: “Vatan Partisi’ni ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duydum. Çin Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Bakanlığı’ndan çalışma grubu olarak geldik. Bu ziyaretimizin amacı Türkiye’deki siyasi partiler, araştırma geliştirme merkezleri, medya ile kapsamlı fikir alışverişinde bulunmak, eski dostları ziyaret etmek, yeni dostluklar kurmak, ikili ilişkiler, herkesi ilgilendiren zorunluluklar ve konular üzerinde fikir alışverişinde bulunmak. Özellikle partiler arasında Çin-Türkiye ilişkilerini geliştirmek için partilerin neler yapabileceğini öğrenmek istiyoruz. “Türkiye’de bir deyim var ‘Şarap ve arkadaşlıklar eskidikçe güzelleşir.’ Biz ve Vatan Partisi arasındaki dostluk uzun bir tarihe sahip. Bu ziyaretimizle ikili ilişkilerimizi ve iş birliğimizi geliştirmeyi, karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmayı ümit ediyoruz.”

‘ATLANTİK ÇAĞI ARTIK ARKADA KALDI’

Dr. Doğu Perinçek açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Çin Komünist Partisi Uluslararası ilişkiler Bakanlığı heyetini saygıyla selamlıyoruz. Onları ağırlamaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Yeni bir dünya kuruluyor. Atlantik Çağı arkada kaldı ve Asya’dan yeni bir uygarlık yükseliyor. Türkiye ve Çin, Rusya’yla, İran’la, Hindistan’la birlikte Asya’dan yükselen yeni uygarlığın öncü ülkeleri. Türkiye’nin güvenliği Çin’den başlar, Çin’in güvenliği de Türkiye’den. Türkiye’nin Çin’le birlikte bir üretim üssü haline getirilmesi iki ülkenin de yararına. 21. yüzyıl iki ülke arasında iş birliğinin, dayanışmanın, arkadaşlığının yeni bir uygarlık yaratmanın yüzyılı olacaktır.”

‘TAYVAN, ÇİN TOPRAĞIDIR’

ABD’nin Tayvan kışkırtmalarına ilişkin de konuşan Perinçek, “Çin’den ayrı Tayvan söz konusu değildir. Tayvan, Çin toprağıdır ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin gerektiğinde silah da kullanarak vatanını birleştirme hakkı meşrudur. Amerikan emperyalizminin Çin’i ve Türkiye’yi tehdit etmesi karşısında ülkelerimizin kader birliği vardır. Çin ve Türkiye olarak önümüzde büyük işler var. Kaderlerimiz ortak. Çin Komünist Partisi ve Vatan Partisi arasında 60 yılı aşan sağlam dostluğun bu ziyaretle daha da geliştirileceği inancındayız.” dedi.

Açıklamaların ardından görüşme basına kapalı devam etti. Heyetlerde şu isimler yer aldı; Vatan Partisi Heyeti: Genel Başkan Doğu Perinçek, Genel Sekreter Özgür Bursalı, Genel Sayman Şehmus Yıldırım Gençer, Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslarası İlişkiler Bürosu Başkanı Ethem Sancak, MYK Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı H. Şule Perinçek, MKK Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bürosu 1. Sekreteri Berke Mustafa Berkil, Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Tunca Aslan, Teori Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kuntay Gücüm, Genel Başkan Danışmanı Mehmet Uğur.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Heyeti:

Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Genel Müdür Yardımcısı Yu Wei, İstanbul Başkonsolos Yard. Shang Jian, Müsteşar Guo Yamin, Daire Başkan Yard. Yang Yang ve Danışman Jin Yufei

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x